Laveste boligudbud i 16 år: Alle boliger sælger fortsat bedre end ‘før corona’

Se udbuddet i regioner og kommuner: Corona og god økonomi spiller fortsat ind på ‘boliglysten’, der fortsat er høj

Af med mundbindet… men vi beholder overtræksskoene på!

Der bliver fortsat solgt flere boliger end ’før corona’, og det samlede udvalg af boliger er lige nu det laveste i 16 år, viser tal fra Boligsiden.

Der var knap 2.000 handler i uge 4 og dermed 32 % over ‘før-coronaniveauet’ (2015-2019). I hele januar har salget ligget over både 2020 og ’før corona’.

– Selv om vi ser mere lyst på corona, nu har smidt mundbindet og stort set alle restriktioner er væk, er der fortsat en positiv effekt på boligmarkedet. Om det er corona eller ’bare’ god økonomi og boliglyst hos danskerne, der spiller ind, er svært at sige. Vores bedste bud er, at det er en kombination, siger Michael Dalsager, der er senior kommunikationskonsulent og boligmarkedsanalytiker i Home.

– Det bliver interessant at følge, hvordan danskerne reagerer, nu hvor de sidste restriktioner er væk, og vi ser mere lyst på corona. Tidligere har vi set, at interessen har dalet, fordi vi får andet og mere end bolig at bruge vores tid og penge på, men her-og-nu er der godt travlt.


Hussalg i særklasse 

Villaer og rækkehus-salget lå 39 % over i uge 4, og det er alle boligtyper, der holder sig fortsat højere. Det store hussalg ses også i udbuddet. Ved indgangen til februar er der 22.736 villaer og rækkehuse til salg i Danmark. Det er det laveste niveau, som Boligsiden har registreret på månedsbasis tilbage til 2010.


Her er der flere og færre boliger til salg

Udbuddet falder fortsat, selv om interessen for at sælge er nogenlunde som normalt.

Mange steder er udbuddet af boliger til salg markant lavere end for blot få år siden. 

Hvis vi zoomer ind på det seneste år, så er der i 63 kommuner færre huse til salg end på samme tidspunkt sidste år. Ringsted og Furesø tegner sig for det største årlige fald på 43 %.

Omvendt er der i 34 af landets kommuner kommet flere huse til salg siden primo februar sidste år. Mange af disse kommuner ligger placeret i og omkring hovedstadsområdet.

Det gælder for eksempel Glostrup, Tårnby og Bornholm, hvor antallet af huse til salg er steget mellem 100 og 41 %, viser tallene fra Boligsiden.

Udviklingen i udbuddet primo februar 2022:

 Villaer/rækkehuseEjerlejlighederSommerhuse
RegionAntal til salg primo feb. 2022Årlig ændringAntal til salg primo feb. 2022Årlig ændringAntal til salg primo feb. 2022Årlig ændring
Hele landet22.736-7,0%5.4567,4%3.784-12,9%
Region Hovedstaden2.5911,3%2.6528,6%62528,1%
Region Midtjylland6.371-2,1%1.16527,6%856-17,6%
Region Nordjylland4.013-12,3%6172,5%787-37,8%
Region Sjælland3.750-5,5%295-18,7%81217,7%
Region Syddanmark6.011-12,3%727-4,3%704-18,1%