I 59 kommuner er vores huskøb vokset i Corona-tiden – men udviklingen er bremset lidt af stigende priser, lyder det fra Home

Mere plads i hverdagen… til parforhold, børn, kæledyr, hobbies, hjemmearbejde og så videre.

Boligkøberne har bredt sig over flere kvadratmeter villa de seneste år, og Corona-tiden har lagt ekstra plads til boligkøbet, viser en opgørelse fra Home på basis af tal fra Boligsiden fra 2019 til nu.

”Køberne efterspørger i høj grad de store huse, siger Henrik Hauthorn Jensen,” der er boligmarkedsanalytiker og senior kommunikationskonsulent i Home.

Faktisk er de solgte villaer ‘vokset’ i hele 59 af landets kommuner, viser salgstallene for hele 2021 sammenlignet med 2019, altså inden Corona. (TABEL 1 – SE TAL FOR ALLE KOMMUNER NEDERST OG i VEDHÆFTEDE)

Sammenligner vi med en lignende opgørelse for ca. et halvt år siden, midt i 2021, havde husene dog vokseværk i hele 75 kommuner, det skriver Home i en pressemeddelelse.

”Køberne vil fortsat gerne have mere plads, men de stigende huspriser gennem året lægger for en del familier en naturlig dæmper på muligheden for ekstra kvadratmeter,” siger Home-kædens boligmarkedsanalytiker.
I snit er huspriserne steget med ca. 11 % i løbet af 2021.

Andelen af solgte huse under 140 kvm. er faldet støt de seneste år, mens andelen af huse over 180 kvm – og især 220 kvm – er vokset (SE TABEL 2).

Hørsholms huse har mest ’vokseværk’ foran Lemvig
Tallene, som Home har analyseret, viser, at villakøbet i 2021 har haft mest vokseværk i Hørsholm, Lemvig, Samsø og Læsø kommuner.

I Hørsholm sker det på trods af en prisstigning i 2021 på ca. 20 %, hvilket er den 4. højeste stigning blandt alle landets kommuner. Prisstigningen svarer ifølge Boligsiden til, at husene i Hørsholm gennemsnitligt er blevet ca. 980.000 kr. dyrere i 2021.

Lemvig har den største procentvise stigning i købet af kvadratmeter – på 11 % mod 10 % i Hørsholm. I Lemvig sker stigningen i kvadratmeterforbruget på trods af en gennemsnitlig stigning i huspriserne på ca. 90.000 kr. svarende til godt 11 %.

I Hørsholm er husene, der blev solgt i 2021, i snit hele 19 kvm større end i 2019, viser Home og Boligsidens opgørelse. I Lemvig fik boligkøberne 17 kvm mere hus end før Corona og på Læsø og Samsø 14 kvm mere.

I top ti har boligkøberne alle erhvervet sig mindst 6 kvm ekstra.

Ifølge Home svarer det til et lille børneværelse eller et værelse – fx til en hjemmearbejdsplads eller et gæsteværelse.

At Corona har skubbet til boligplanerne og rykket ved boligprioriteterne, er tidligere bekræftet i en spørgeundersøgelse fra YouGov for Home. Her sagde flere, at de i højere grad end tidligere nu søger efter en bolig med mere plads og en have.

Andreas Rosenkilde Løgstrup, ejendomsmægler og indehaver af Home Hørsholm – Rungsted, bekræfter, at de store huse er meget efterspurgte i området.

”Det, der tiltrækker køberne til kommunens store huse, er infrastrukturen til København og priserne, der har været – og stadig er – en del lavere end fx i Charlottenlund, Hellerup, Holte og andre traditionelle områder med store huse,” fortæller den lokale Home ejendomsmægler og påpeger, at huspriserne i Hørsholmtidligere har været en del bagud i forhold til de andre steder men nu har rettet sig op.

”For små tre år siden var priserne bare alt for lave i forhold til alle andre områder i nærheden, men nu får man blot mere for pengene i forhold til Charlottenlund osv.,” siger Andreas Rosenkilde Løgstrup.

”Mange af vores købere er store familier, fx med ’dine, mine og vores børn’, ligesom flere og flere har behov for hjemmekontor i forhold til Corona og hjemmearbejde, som er udbredt nu i mange brancher,” uddyber han.

TABEL 1: Den gennemsnitlige størrelse (målt ved vægtet areal*) for solgte huse pr kommune

PlaceringKommune201920202021Ændring kvm 19-21Ændring % 19-21
1Hørsholm1962122151910%
2Lemvig1581681751711%
3Læsø151154165149%
4Samsø150153164149%
5Ringkøbing-Skjern16616417595%
6Haderslev16817217574%
7Ikast-Brande16416817174%
8Skive16716817474%
9Aabenraa16817517574%
10Hjørring16316816964%

Kilde: Boligsiden / beregning: Home

*Det vægtede areal er typisk større end det samlede boligareal, fordi det vægtede areal er lig det samlede boligareal plus særlige arealer som kælder, udhuse, loftsarealer og garager. Disse særlige arealer bliver lagt til det samlede boligareal med forskellige vægte.


TABEL 2: Antal solgte villaer fordelt på størrelse

Andel kvm/år2018201920202021
(0-100)6,3%6,5%5,8%5,8%
(100 – 140)31,1%30,4%30,0%28,9%
(140 – 180)35,7%35,4%35,6%35,4%
(180 – 220)16,9%17,4%17,7%18,2%
(220-)10,1%10,2%10,9%11,7%

Kilde: Boligsiden / beregning: Home

***

TABEL1:Gennemsnitlig størrelse (målt ved vægtet areal) for solgte huse pr kommune:
PlaceringKommune201920202021Ændring kvm 19-21Ændring % 19-21
1Hørsholm1962122151910%
2Lemvig1581681751711%
3Læsø151154165149%
4Samsø150153164149%
5Ringkøbing-Skjern16616417595%
6Haderslev16817217574%
7Ikast-Brande16416817174%
8Skive16716817474%
9Aabenraa16817517574%
10Hjørring16316816964%
11Jammerbugt16316716964%
12Kerteminde16116716764%
13Middelfart16717017364%
14Frederikshavn15515916053%
15Sønderborg17317917853%
16Thisted16717017253%
17Vordingborg15816216353%
18Brøndby14514614943%
19Hvidovre14114514543%
20Lolland15716216143%
21Nordfyns17517217942%
22Nyborg17016717442%
23Rødovre14614615043%
24Solrød16016016442%
25Ærø15316315743%
26Aalborg16516816942%
27Egedal15715716032%
28Favrskov16717017032%
29Frederikssund15915916232%
30Furesø16616716932%
31Hedensted17017617332%
32Herlev15115515432%
33Høje-Taastrup15315215632%
34Lyngby-Taarbæk17918418232%
35Sorø16516516832%
36Struer16216016532%
37Varde16215916532%
38Vesthimmerland16817117132%
39Viborg16617316932%
40Allerød16817117021%
41Assens17517517721%
42Bornholm16116116321%
43Dragør16016816221%
44Esbjerg16116016321%
45Faaborg-Midtfyn16917217121%
46Greve15915816121%
47Mariagerfjord16916517121%
48Odder16916917121%
49Vejen16817617021%
50Ballerup15215515311%
51Glostrup15815315911%
52Kalundborg16116416211%
53Norddjurs16516516611%
54Odsherred15915916011%
55Randers17017117111%
56Rudersdal19720319811%
57Svendborg16816916911%
58Tårnby14114314211%
59Vejle16817016911%
60Faxe16616216600%
61Fredericia16316316300%
62Halsnæs15014915000%
63Herning17116717100%
64Hillerød16516716500%
65Køge16116216100%
66Lejre16316516300%
67Næstved16316216300%
68Ringsted16616516600%
69Roskilde16116316100%
70Silkeborg17217217200%
71Billund165164164-1-1%
72Gladsaxe156158155-1-1%
73Holstebro168167167-1-1%
74Kolding166162165-1-1%
75København152155151-1-1%
76Slagelse165168164-1-1%
77Tønder171171170-1-1%
78Holbæk165162163-2-1%
79Horsens161163159-2-1%
80Ishøj171164169-2-1%
81Rebild174176172-2-1%
82Vallensbæk154155152-2-1%
83Aarhus170167168-2-1%
84Guldborgsund167168164-3-2%
85Helsingør169162166-3-2%
86Morsø171163168-3-2%
87Skanderborg168167165-3-2%
88Fredensborg171166167-4-2%
89Frederiksberg229230225-4-2%
90Gribskov166163162-4-2%
91Odense166162162-4-2%
92Brønderslev174163169-5-3%
93Syddjurs171172166-5-3%
94Stevns172171165-7-4%
95Fanø164162156-8-5%
96Gentofte219220211-8-4%
97Langeland169161159-10-6%
98Albertslund159150148-11-7%
Kilde: Boligsiden / beregning: Home