Huse til salg: Er din kommune i minus eller plus?             

SE LISTEN: I 84 kommuner er der færre villaer og rækkehuse til salg end for et år siden, det skriver Home A/S i en pressemeddelelse.

På Samsø og Læsø er antallet halveret, mens der er knap en tredjedel flere til salg i Halsnæs og Mariagerfjord

Den værste boligtørke er overstået, og udvalget af villaer og rækkehuse holder sig nogenlunde status quo.

I starten af oktober er der knap 13 procent færre huse til salg end i samme måned for et år siden, og udvalget er blevet en smule mindre, 0,6 procent, den seneste måned.

Men der er stor forskel fra kommune til kommune, hvordan ’lageret’ ser ud i forhold til for et år siden.

Nogle steder er der tyndet kraftigt ud, andre steder er der lagt mere til.

– I cirka 9 ud af 10 kommuner er der færre villaer og rækkehuse at vælge imellem end for et år siden. Der er altså mindre at se på for køberne, men der er heller ikke helt så mange købere på boligjagt som tidligere på året, så boligjagten er blevet mere rolig nu, siger Michael Dalsager, der er talsperson og senior kommunikationskonsulent i Home.

Men der er klare forskelle mellem kommunerne, når man sammenligner med samme tid for et år siden, viser tal fra Boligsiden, som ejendomsmægler selskabet har set nærmere på.

De største mangler i udbuddet er der i Samsø, Læsø, Furesø, Ishøj og Ringsted kommuner.

I top 5-kommunerne er udvalget faldet mellem 45 til 54 procent. Samsø er landets mest ’negative’ kommune, når det kommer til valgmuligheder til køberne.

I den anden ende af skalaen kan køberne i Halsnæs glæde sig over, at der er en tredjedel flere huse at vælge imellem, 32 procent. Her er Mariagerfjord, Tårnby, Fanø og Norddjurs også i top 5 over ’positive’ kommuner.

I 13 kommuner er udbuddet af huse større end for et år siden. I én kommuner – Hillerød – er det uændret

Udbuddet til salg er kun et øjebliksbillede – og det bliver løbende påvirket af lysten til at sætte til salg, nye huse til salg, og lysten til at købe, huse der bliver solgt.

Her er flest og færrest huse til salg

De seneste uger har interessen for at se på hus været stigende i alle regioner, viser homes tal for fremvisninger.

– Tager vi fat i eksemplerne Furesø, Ringsted og Aabenraa igen, ser vi, at der kommer mange nye huse til salg. Når udbuddet her er faldet drastisk, er det netop, fordi der er solgt meget, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Frederiksberg har alt i alt færrest huse til salg – nemlig 17. Flest til salg er der i Aalborg med 790.

Udvalget af huse til salg er på landsplan fortsat meget lavt, når man sammenligner flere år tilbage.

Kommune202009202109Årsændringer
Samsø5626-53,6%
Læsø5127-47,1%
Furesø16791-45,5%
Ishøj6435-45,3%
Ringsted15183-45,0%
Allerød8850-43,2%
Aabenraa387246-36,4%
Dragør6139-36,1%
Roskilde283181-36,0%
Gladsaxe150100-33,3%
Helsingør237159-32,9%
Ærø7853-32,1%
Frederikssund199138-30,7%
Kerteminde165115-30,3%
Gribskov229161-29,7%
Rudersdal265190-28,3%
Sønderborg479351-26,7%
Lyngby-Taarbæk140104-25,7%
Odder187140-25,1%
Lolland487366-24,8%
Aalborg1.038790-23,9%
Brøndby5542-23,6%
København281215-23,5%
Rødovre6147-23,0%
Stevns158122-22,8%
Albertslund4434-22,7%
Solrød11791-22,2%
Horsens510398-22,0%
Tønder302237-21,5%
Guldborgsund602473-21,4%
Slagelse449353-21,4%
Bornholm214170-20,6%
Nordfyns261210-19,5%
Køge253204-19,4%
Næstved463374-19,2%
Frederikshavn692562-18,8%
Svendborg433354-18,2%
Nyborg191157-17,8%
Vejle753619-17,8%
Kalundborg429353-17,7%
Langeland268221-17,5%
Assens521431-17,3%
Faxe215178-17,2%
Middelfart328272-17,1%
Gentofte233194-16,7%
Silkeborg579491-15,2%
Morsø204174-14,7%
Fredericia250214-14,4%
Skive317272-14,2%
Odsherred223193-13,5%
Hedensted391339-13,3%
Skanderborg362315-13,0%
Lejre149131-12,1%
Faaborg-Midtfyn465410-11,8%
Varde405359-11,4%
Esbjerg563503-10,7%
Frederiksberg1917-10,5%
Ikast-Brande306274-10,5%
Høje-Taastrup149134-10,1%
Haderslev419377-10,0%
Billund164150-8,5%
Herning474434-8,4%
Sorø158145-8,2%
Vejen286263-8,0%
Jammerbugt490451-8,0%
Hørsholm153141-7,8%
Glostrup3936-7,7%
Odense695642-7,6%
Thisted512476-7,0%
Kolding569529-7,0%
Struer267249-6,7%
Vordingborg352332-5,7%
Brønderslev335320-4,5%
Holbæk405388-4,2%
Vesthimmerland385371-3,6%
Lemvig199192-3,5%
Ballerup7068-2,9%
Vallensbæk3534-2,9%
Egedal126123-2,4%
Herlev4241-2,4%
Syddjurs310303-2,3%
Holstebro367359-2,2%
Hjørring723712-1,5%
Ringkøbing-Skjern397396-0,3%
Hillerød1671670,0%
Greve1661681,2%
Rebild2192231,8%
Fredensborg1491522,0%
Randers6987132,1%
Hvidovre89945,6%
Viborg6186535,7%
Favrskov2302446,1%
Aarhus62272015,8%
Norddjurs28734219,2%
Fanø212623,8%
Tårnby8510827,1%
Mariagerfjord30839929,5%
Halsnæs9112031,9%